Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πώς βάζω reference στο System.Data.SqlClient;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò tigrakas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος tornado στις 25-11-2008, 14:17. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-02-2008, 11:29 40371

    Πώς βάζω reference στο System.Data.SqlClient;

    Επειδή η ερώτηση που θέλω και εγώ να κάνω είναι σχετική (αν όχι παρακαλώ τους moders να μεταφέρουν στο κατάλληλο σημείο το post μου) είπα να μην ανοίξω καινούργιο thread και να κάνω εδώ την ερώτηση μου. Έχω τη professional έκδοση Visual studio σε Windows XP SP2 GR, έχω εγκαταστήσει το SP1, έχω εγκαταστήσει το compact framework v2.0 (αν δεν απατώμαι) και θέλω απλά να φτιάξω μία εφαρμογή τελείως απλή σε mobile που απλά να στέλνει ένα query απευθείας σε ένα sql server 2000 (χωρίς χρήση SQL CE και τέτοια) εγκατεστημένα σε ένα windows server 2003. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν επιλέγω να φτιάξω ένα νέο project mobile δε μπορώ πουθενά να βρω το System.Data.SqlClient παρότι έχω προηγουμένως κάνει το το system.data import. Αν όμως πάω να φτιάξω μια εφαρμογή desktop όλα δουλεύουν ρολόϊ. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων
  •  21-02-2008, 11:48 40372 σε απάντηση της 40371

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Πρέπει πρώτα να κάνεις add reference (δεξί κλικ πάνω στο project ) το system.data.sqlclient για να μπορέσεις να το καλέσεις.
    Υπάρχει στο .net tab.

    Manos
  •  21-02-2008, 14:59 40382 σε απάντηση της 40372

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την σύντομη απάντησή σου.

    Όμως αυτό είναι το ζήτημα ότι ούτε στα references το βρίσκω!!!

    Μήπως κάτι δε πάει καλά με την εγκατάσταση;

    Σημείωση: Στα references βρίσκω το system.data namespace αλλά υποκατηγορίες αυτού όπως το SqlClient δεν μπορώ να βρω.
  •  21-02-2008, 16:32 40384 σε απάντηση της 40382

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Σε εμένα το path είναι το
    C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\SmartDevices\SDK\SQL Server\Client\v2.0\System.Data.SqlClient.dll

    Για εγκατέστησε και το SDK για τα windows CE 5 αν δεν το βρίσκεις.

    Manos
  •  21-02-2008, 20:17 40393 σε απάντηση της 40384

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    χμμμμ.... γιατί μέσα στο folder smartdevices\sdk δεν έχω folder sql server? Καμια ιδέα;
  •  22-02-2008, 07:43 40398 σε απάντηση της 40393

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Μιας και ζητάς ιδέες :
    ξανατρέξε την εγκατάσταση του visual studio 2005. Κοίτα εκεί αν έχει κάποια επιλογή για sql server ce ή data tools που δεν έχεις εγκαταστήσει την πρώτη φορά.

    Manos
  •  25-11-2008, 14:17 46462 σε απάντηση της 40398

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    πηγαινε στην microsoft και ψάξε download sqlce
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems